czym jest dieta odchudzająca

CZYM JEST DIETA ODCHUDZAJĄCA?

Czujesz bezradność w kwestii odchudzania? Próbowałaś/łeś zrzucić zbędne kilogramy, ale nie było większych efektów? A może straciłeś na wadze w krótkim czasie, jednak odrobiłaś/łeś tą stratę dość szybko? Masz już dość eksperymentów na własnym ciele i czujesz, że nie zmienia się nic, prócz własnych wysiłków, które idą na marne? Dobrze trafiłeś!

Nie ma złotej recepty na skuteczne i szybkie odchudzanie. Każdy organizm jest inny i dlatego każdy potrzebuje indywidualnego podejścia. Są jednak stałe zasady diety odchudzającej, których wypracowanie umożliwi osiągnięcie lepszych efektów, w krótszym czasie! Celem diety odchudzającej jest wypracowanie właściwych nawyków żywieniowych, wprowadzenie stałych godzin przyjmowania posiłków, przyspieszenie metabolizmu, jak również funkcja redukcyjna niepotrzebnej tkanki tłuszczowej.

Zakładając stopniową redukcję na poziomie pół do kilograma na tydzień, należy obniżyć dzienne zapotrzebowanie o ok 20%, to jest 500-600kcal/dzień. Powolne obniżanie kaloryczności diety, będzie gwarancją trwałych efektów. Ponadto wyeliminuje niebezpieczeństwo wystąpienia niedoborów pokarmowych i spowolnienia metabolizmu. Dietę odchudzającą można stosować także w ciąży.

Skuteczność Diety Odchudzającej

Najskuteczniejsze diety eliminacyjne zawierają 4-5 posiłków o stałych porach dnia, co pozwala przestawić organizm na proces „trawienia i spalania”, zamiast „gromadzenia zapasów na czarną godzinę”. Wszyscy znamy doskonale powiedzenie „żeby schudnąć trzeba jeść” – i jest w tym dużo prawdy! Musimy regularnie dostarczać naszemu organizmowi paliwa, aby nie doszło do gromadzenia zapasów. Musimy zadbać o zdrową, różnorodną dietę, aby nasz organizm mógł uruchomić proces spalania tkanki tłuszczowej. Jedząc zbyt mało kalorii w stosunku do redukcji naszego zapotrzebowania, możemy doprowadzić do zatrzymania procesu odchudzania i przestoju, którego tak każdy się obawia na starcie!

Ponadto, podczas odchudzania, bardzo ważne jest odpowiednie przyjmowanie płynów, głównie zalecana jest niegazowana – nisko lub średnio-zmineralizowana woda mineralna, w minimalnej ilości 1cm3/1kcal diety, czyli minimum 2-2,5 litra wody na dzień. Jest to konieczne w uruchomieniu procesu spalania tkanki tłuszczowej, jak również uwolnienia zatrzymanej w organizmie wody.

Doskonale wiemy, że bez pożywienia, można przetrwać tygodnie, ale bez wody – kilka dni i mimo, że woda nie dostarcza nam kalorii – jest niezbędnym składnikiem odżywczym, którego musimy dostarczać w dużej ilości, każdego dnia, aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować.

Tylko właściwie zbilansowany, różnorodny plan dietetyczny, może spowodować mobilizację organizmu. Odpowiednio dobrane proporcje, między białkiem, tłuszczem, a węglowodanami, dobrane do Twoich indywidualnych preferencji – mogą rozpocząć proces zmian! Właściwa podaż kalorii, w stosunku do Twojego stylu życia jest konieczna przy ustaleniu charakteru diety. Ponadto indywidualne podejście, kontakt i konsultacje, będą mobilizować do trwania w nowych zasadach. Dieta odchudzająca nie stanowi problemu także w stanach chorobowych wymagających np. diety wątrobowej czy diety związanej z niedoczynnością tarczycy.