Dieta Anemia

Kategoria:

99.00 

Ilość Dni: 7
Ilość posiłków w ciągu dnia:
5
Kaloryczność: 1600 kcal lub 2500 kcal
Możliwość powtarzania: Tak
Czas wysłania: do 12h
Plan dietetyczny zawiera:

📋  7-Dniowy Jadłospis
🛒  Lista Zakupów
📝  Wydruk na Lodówkę

Wyczyść

Co to jest jest dieta anemia?

Anemia, czyli niedokrwistość to stan organizmu, w którym niedobory i zaburzenia żywieniowe doprowadziły do znacznego pogorszenia samopoczucia (bladość, osłabienie, omdlenia, zanik miesiączki, czy spadek odpowiedniej ilości żelaza, co jest znaczące dla kobiet będących w ciąży).

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę w diecie przy niedokrwistości?

 1. W pierwszej kolejności zdrowe, idealnie zbilansowane pod względem
  makroskładników posiłki.
 2. Zachowanie odpowiedniej ilości, czyli pięć mniejszych posiłków (trzy główne i dwa mniejsze) w regularnych odstępach czasu, dla przyzwyczajenia organizmu do stałych dostaw pożywienia. Taki schemat doskonale reguluje metabolizm, bez magazynowania niepotrzebnego tłuszczu.
 3. Wyłącznie zdrowe, pełnoziarniste produkty w postaci grubych kasz, ryżów, ziaren, nienasyconych kwasów tłuszczowych najlepszej jakości, orzechy, drób, ryby, jajka.
 4. Całkowita eliminacja produktów przetworzonych, gotowych słodyczy, czy wyrobów cukierniczych, półproduktów, glutaminianu sodu, fast foodów, czy słonych przekąsek!
 5. Właściwie zbilansowane ilości błonnika, żelaza, magnezu i kwasu foliowego w odpowiednio dobranych produktach. Podstawę diety stanowią naturalne, sezonowe produkty!!!
 6. Zwrócenie szczególnej uwagi na włączenie w dietę produktów z dużą zawartością żelaza. To z produktów mięsnych, będzie przyswajane w większej ilości, niż to z produktów pochodzenia roślinnego, ale włączamy zarówno hemowe, jak i niehemowe nośniki żelaza, przy czym warto zwrócić uwagę na obecność witaminy C w posiłkach, która zwiększa tą wchłanialność!
 7. Dla przeciwieństwa ograniczamy produkty, które blokują wchłanianie żelaza: zbyt duża ilość błonnika pokarmowego, szczawianów, polifenoli (kawa, czerwone wino), tanin (herbata, kakao, orzechy).

Uważaj na powyższe zalecenia gdy masz chorą trzustkę lub wątrobę i potrzebujesz innego planu żywieniowego przykładowo dieta trzustkowa.

Dieta w anemii – te produkty warto uwzględnić przy niedoborach żelaza

 • mięso: drób, wołowina
 • podroby
 • suche nasiona roślin strączkowych
 • pieczywo, produkty zbożowe pełnoziarniste
 • produkty mleczne, jaja, ryby, orzechy, pestki, nasiona
 • zielone warzywa (brokuł, natka pietruszki, szpinak, brukselka oraz buraki).

Dobrze zbilansowany plan dietetyczny daje możliwość szybkiego uzupełnienia niedoborów żywieniowych. To również świetna okazja do poprawienia stanu zdrowia i jakości dotychczasowego sposobu odżywiania!

Jaką rolę w anemii odgrywa dieta i inne czynniki?

Dieta może wpływać na wchłanianie żelaza w jelitach. Osoby, które jedzą bogate w żelazo, mogą szczególnie zapobiegać niedokrwistości z niedoboru żelaza. Oprócz mięsa, jako źródło żelaza szczególnie polecane są dania z ziarnami pszenicy, prosa czy owsa, a także z roślin strączkowych. Pokarmy zawierające witaminę C poprawiają wchłanianie. Dla wegetarian może być na przykład opłacalne połączenie musli zbożowych ze szklanką świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego.

Natomiast garbniki z kawy, czarnej herbaty czy rabarbaru hamują wchłanianie żelaza. Ponadto niektóre leki, takie jak leki zobojętniające sok żołądkowy, pogarszają wchłanianie żelaza. Pacjenci powinni omówić przyjmowane leki z lekarzem. Nikt nie powinien przyjmować suplementów żelaza bez konsultacji z lekarzem. Dawkę należy regularnie monitorować i dokładnie sprawdzać.

Żywienie ma ogromne znaczenie przy wielu chorobach, dlatego zaleca się stosowanie m.in. diety dna moczanowa wszystkim, którzy chorują na nią

Niewystarczające spożycie żelaza przy niedokrwistości

Niedostateczna podaż żelaza w diecie może wynikać np. z jednolitej diety bezmięsnej lub zbyt jednostronnej. Szczególnie dotknięte są niemowlęta, małe dzieci, wegetarianie, osoby z zaburzeniami odżywiania i alkoholicy. Należy to odróżnić od niewystarczającego spożycia żelaza z powodu zwiększonego zapotrzebowania na żelazo. Oprócz wzrostu zapotrzebowania podczas, ciąży i karmienia piersią można również wziąć pod uwagę zwiększone zapotrzebowanie na żelazo w związku z leczeniem niedoboru witaminy B12 i / lub kwasu foliowego.
 

FAQ – Pytania dotyczące Anemii i Diety

 

Jakich pokarmów unikać, jeśli masz anemię?

- herbata i kawa
- mleko i niektóre produkty mleczne
- zboża pełnoziarniste
- pokarmy zawierające garbniki, takie jak winogrona, kukurydza i sorgo.
- pokarmy bogate w gluten, takie jak makaron i inne produkty z pszenicy, jęczmienia, żyta lub owsa.

Jak mogę szybko podnieść poziom żelaza?

Wskazówki, jak uzyskać wystarczającą ilość żelaza:
- Jedz chude czerwone mięso: jest to najlepsze źródło łatwo przyswajalnego żelaza hemowego
- Jedz kurczaka i ryby: są to również dobre źródła żelaza hemowego
- Spożywaj pokarmy bogate w witaminę C: Spożywaj pokarmy bogate w witaminę C podczas posiłków, aby zwiększyć wchłanianie żelaza niehemowego

Czy banany są zdrowe do jedzenia, jeśli masz anemię?

Owoce takie jak jabłka i pomidory są świetne do jedzenia podczas leczenia anemii. Można też jeść jabłka i pomidory; pić czysty sok jabłkowy i pomidorowy, aby wyleczyć chorobę zalecam również spożywać inne owoce: śliwki, banany, cytryny, winogrona, pomarańcze, marchew.

Czy anemia powoduje utratę wagi?

Badania wykazały, że osoby z nadwagą mogą stracić na wadze, jeśli zajmą się niskim poziomem żelaza we krwi. Jeśli masz inne schorzenia, takie jak rak, możesz doświadczyć niezamierzonej utraty wagi wraz z anemią . Osoby, które przeszły operację utraty wagi, mogą mieć anemię z powodu niedoborów witamin i minerałów.

Jaki jest najszybszy sposób na wyleczenie anemii?

Możesz pomóc w zapobieganiu anemii z niedoboru żelaza, wykonując następujące czynności:
- Lecz przyczynę Anemii
- Jedz pokarmy zawierające żelazo
- Jedz i pij pokarmy, które pomagają organizmowi wchłaniać żelazo, takie jak sok pomarańczowy, truskawki, brokuły lub inne owoce i warzywa z witaminą C
- Dokonuj zdrowych wyborów żywieniowych

Jakie są objawy anemii?

Oznaki anemii mogą być tak łagodne, że możesz ich nawet nie zauważyć. W pewnym momencie, gdy liczba krwinek spada, często pojawiają się objawy. W zależności od przyczyny niedokrwistości objawy mogą obejmować:
- Zawroty głowy, oszołomienie lub uczucie zbliżania się do omdlenia
- Szybkie lub niezwykłe bicie serca
- Bół głowy
- Ból, w tym kości, klatki piersiowej, brzucha i stawów
- Problemy ze wzrostem dzieci i młodzieży
- Duszność
- Skóra blada lub żółta
- Zimne dłonie i stopy
- Zmęczenie lub osłabienie

Jakie są przyczyny anemii?

Istnieje ponad 400 rodzajów anemii, które są podzielone na trzy grupy:
- Niedokrwistość spowodowana utratą krwi
- Niedokrwistość spowodowana zmniejszoną lub wadliwą produkcją czerwonych krwinek
- Niedokrwistość spowodowana zniszczeniem czerwonych krwinek


 

Porzeczkowa 14b | 55-002 Kamieniec Wrocławski
Pon-Sob: 9:00-18:00

Bądź na Bieżąco

Dodaj swój adres email i otrzymuj powiadomienia o nowościach i promocjach.