Dieta Matki Karmiącej

49.00 

Ilość Dni: 7
Ilość posiłków w ciągu dnia:
5
Kaloryczność: 1600 kcal lub 2500 kcal
Możliwość powtarzania: Tak
Czas wysłania: do 12h
Plan dietetyczny zawiera:

📋  7-Dniowy Jadłospis
🛒  Lista Zakupów
📝  Wydruk na Lodówkę

Wyczyść

Czym jest dieta matki karmiącej?

Masz dość jedzenia jak wyczekujący jastrząb? Wtedy ucieszy Cię wiadomość, że Twoja dieta karmiąca piersią jest pod wieloma względami podobna do diety ciążowej — z dużo bardziej swobodnymi zasadami. Dzieje się tak dlatego, że chociaż często jesteś tym, co jesz, twoje mleko z piersi nie jest tak duże. Podstawowa kombinacja tłuszczu, białka i węglowodanów w ludzkim mleku nie zależy bezpośrednio od tego, jakie pokarmy i napoje spożywasz w swoim ciele. Nawet kobiety, które nie są dobrze odżywione, mogą dobrze karmić swoje dzieci, ponieważ jeśli mama nie spożyje wystarczającej ilości składników odżywczych do produkcji mleka, jej organizm wykorzysta własne zapasy, aby podsycić produkcję mleka. To powiedziawszy, nadal będziesz dążyć do dużej ilości pokarmów bogatych w składniki odżywcze i unikać mniej zdrowych. Dobra wiadomość: wiele twoich ulubionych wraca do menu.

Ile kalorii potrzebujesz, kiedy karmisz piersią?
Tylko dlatego, że możesz wytwarzać mleko na mniej niż odpowiedniej diecie, nie oznacza to, że powinieneś . Celem karmienia piersią nigdy nie powinno być wyczerpanie zapasów składników odżywczych w organizmie. Jest to zbyt ryzykowne dla twojego krótko- i długoterminowego zdrowia, a na krótko zmieni ci bardzo potrzebną energię, a także potencjalnie zakłóci twoją laktację. Twoje ciało zazwyczaj spala około 300 do 500 dodatkowych kalorii dziennie podczas karmienia piersią, w zależności od tego, czy karmisz wyłącznie piersią, czy nie (jeśli tak, to zazwyczaj od 450 do 500). Więc chociaż nie musisz być nadmiernie czujny, jeśli chodzi o liczenie kalorii i spożywanie większej ilości kalorii, zdecydowanie pamiętaj o dodatkowych potrzebach żywieniowych podczas karmienia piersią. Tak długo, jak podczas ciąży utrzymywałaś się w zalecanym przez lekarza przybieraniu na wadze, a waga po porodzie mieści się w normalnym zakresie, nie powinnaś przyjmować więcej lub mniej, ale jeśli nie masz pewności, skonsultuj się z lekarzem.

Co jeść, gdy karmisz piersią
Zdrowe odżywianie podczas karmienia piersią oznacza otrzymywanie różnorodnych pożywnych produktów spożywczych. A ponieważ zróżnicowana dieta zmienia smak i zapach Twojego mleka, Twoje dziecko będzie narażone na wiele różnych smaków (tak więc marchewki, tajskie czy salsa, które jesz dzisiaj, mogą sprawić, że Twoje dziecko sięgnie po te pokarmy w przyszłości). W rzeczywistości poszerzenie kulinarnych horyzontów malucha na długo przed rozpoczęciem spożywania pokarmów stałych może nawet zminimalizować ryzyko wybredności. Oto, co należy dążyć do spożywania każdego dnia, aby zapewnić, że otrzymujesz potrzebne składniki odżywcze i wcześnie zaoferujesz dziecku smak zdrowych rzeczy:

 • Białko: 3 porcje
 • Wapń: 5 porcji (lub od 1000 do 1500 mg — szczególnie ważne, ponieważ karmienie piersią czerpie z rezerw wapnia)
 • Pokarmy bogate w żelazo: 1 lub więcej porcji
 • Witamina C: 2 porcje
 • Zielone i żółte warzywa/owoce liściaste: 3 do 4 porcji
 • Inne owoce i warzywa: 1 lub więcej porcji
 • Produkty pełnoziarniste i węglowodany złożone: 3 lub więcej porcji
 • Żywność o wysokiej zawartości tłuszczu: małe ilości (nie potrzebujesz tak dużo, jak podczas ciąży)
 • Omega 3s: od 2 do 3 porcji tygodniowo, aby wspomóc rozwój mózgu dziecka (to co najmniej 8 uncji tygodniowo ryb o niskiej zawartości rtęci, takich jak dziki łosoś i sardynki; można również uzyskać kwasy omega 3 w jajach wzbogaconych w DHA)
 • Witamina prenatalna : codziennie

Ile wody do picia
Staraj się pić więcej wody niż zwykle, więc co najmniej 8 filiżanek wraz z płynami z owoców, warzyw i innych źródeł — zwłaszcza w tygodniach po porodzie, ponieważ pomoże to Twojemu organizmowi odzyskać siły. Aby upewnić się, że masz wystarczająco dużo, dobrą zasadą jest picie kubka wody podczas każdej sesji pielęgniarskiej. W sumie będziesz potrzebować około 128 uncji płynów dziennie ze wszystkich źródeł (więc nie martw się, nie musisz wypijać 16 szklanek wody dziennie podczas karmienia piersią). Pamiętaj, że twoja laktacja nie zostanie naruszona, chyba że będziesz poważnie odwodniona, ale twój mocz stanie się ciemniejszy i rzadszy. Niewystarczające picie może również powodować problemy zdrowotne, w tym infekcje dróg moczowych (ZUM), zaparcia i zmęczenie. Dlatego pamiętaj, aby pić zawsze, gdy jesteś spragniony, co prawdopodobnie zdarza się często, gdy karmisz piersią!

Pokarmy, których należy unikać podczas karmienia piersią
Kiedy karmisz piersią, jest o wiele więcej tego, co jest w menu niż poza nim – z kilkoma zastrzeżeniami. Oto napoje i pokarmy, których należy unikać podczas karmienia piersią:

 • Nadmiar kofeiny: Jedna lub dwie filiżanki kawy lub herbaty dziennie, w ilości 300 miligramów lub mniej, są bezpieczne podczas karmienia piersią (i podczas tych wczesnych, pozbawionych snu miesięcy, może to być właśnie to, czego potrzebujesz, aby kontynuować) . Jednak coś więcej może prowadzić do tego, że Ty i Twoje dziecko poczujecie się zdenerwowani, rozdrażnieni i bezsenni. Inne źródła kofeiny to herbata, napoje gazowane i czekolada.
 • Ryby o wysokiej zawartości rtęci: Te same wytyczne EPA dotyczące bezpieczeństwa ryb, które dotyczą kobiet w ciąży, dotyczą również kobiet karmiących piersią: Unikaj ryb o wysokiej zawartości rtęci, w tym rekina, gardłosza atlantyckiego, miecznika, marlina, tuńczyka wielkookiego, kafelka (Zatoka Meksykańska) i króla makrela .
 • Ogranicz tuńczyka do 8-12 uncji tygodniowo lekkiego tuńczyka w puszkach lub nie więcej niż 4 uncje tygodniowo białego tuńczyka albacore.
 • Niektóre suplementy ziołowe . Niewiele badań zostało przeprowadzonych na temat bezpieczeństwa suplementów ziołowych, więc niewiele wiadomo na temat ich wpływu na karmione dziecko – dodatkowo te suplementy nie są regulowane przez Food and Drug Administration (FDA). Aby zachować bezpieczeństwo, skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek leku ziołowego i zastanów się dwa razy przed wypiciem herbaty ziołowej lub naparów do karmienia piersią. Na razie trzymaj się sprawdzonych marek w odmianach uważanych za bezpieczne w okresie laktacji (przyprawa pomarańczowa, mięta pieprzowa, malina, czerwony krzew, rumianek i dzika róża). Przeczytaj uważnie etykiety, aby upewnić się, że nie zostały dodane inne zioła.
  Jakie pokarmy, których unikałaś w czasie ciąży, możesz ponownie jeść podczas karmienia piersią?
  Surowe ryby (w tym sushi i ostrygi), niepasteryzowane miękkie sery, rzeczywiście zimne wędliny i różowe (a nawet czerwone) mięso powróciły do ​​menu teraz, gdy nie jesteś już w ciąży i nie jesteś na ” pokarmy, których należy unikać podczas karmienia piersią”. Możesz także od czasu do czasu wypić drinka alkoholowego.

Alkohol a karmienie piersią
Nie możesz się doczekać nalania od czasu do czasu kieliszka wina pod koniec długiego dnia? Chociaż niektóre alkohole przedostają się do mleka matki, jest to znacznie mniej niż to, co pijesz. Wino, piwo i mocny alkohol można bezpiecznie pić podczas karmienia piersią (oczywiście z umiarem). Kilka wskazówek:

 • Najpierw pielęgniarka, później wypij. Staraj się popijać zaraz po karmieniu, a nie przed, jeśli to możliwe. Najlepiej byłoby poczekać cztery godziny, aby alkohol mógł się zmetabolizować.
 • Staraj się ograniczyć maksymalnie do kilku drinków w tygodniu . Umiar jest kluczem. Intensywne picie może powodować senność, osłabienie i nadmierny przyrost masy ciała u niemowląt, może zmienić smak mleka i zmniejszyć liczbę pielęgniarek, może zaburzać własne funkcjonowanie, przez co nie będziesz w stanie opiekować się dzieckiem i może osłabić w dół odruch.
 • Sprawdź się. Nie jesteś pewien, czy Twoje mleko jest obecnie bezalkoholowe? Przetestuj to za pomocą Milkscreen. Jeśli wynik będzie pozytywny, zajmij się zamrażarką, aby znaleźć trochę zmagazynowanego mleka matki .

Na co uważać przy dziecku podczas karmienia piersią
Podczas gdy większość dzieci połyka mleko z piersi niezależnie od jego smaku, niektóre mają wybredne podniebienia od samego początku – wykrywając i odrzucając nawet najmniejszą nutę czosnku lub mocnych przypraw. Szybko dowiesz się, która kategoria pasuje do Twojego dziecka i będziesz w stanie odpowiednio zmodyfikować dietę. Nie jest to powszechne i nie zostało jeszcze poparte przez naukę, ale niektóre mamy stwierdzają, że niektóre pokarmy powodują gazy i dyskomfort u ich dzieci. Pokarmy, których należy unikać podczas karmienia piersią dzieci w stanie gazowym, to kapusta, brokuły, cebula, kalafior, fasola i/lub brukselka. Mogą one niepokoić brzuszek Twojego malucha, nawet w niektórych przypadkach powodując objawy kolki. Niektóre mamy uważają, że ograniczenie nabiału i kofeiny może również pomóc zmniejszyć dyskomfort dziecka. Pamiętaj, że te reakcje są rzadkie, więc nie zakładaj, że Twoje dziecko będzie wrażliwe na to, co jesz. To najprawdopodobniej jak zwykle tylko nowo narodzony biznes. Od momentu zjedzenia określonego pokarmu, który wpłynie na smak i aromat mleka matki, mija od dwóch do sześciu godzin. Jeśli więc Twoje dziecko ma gazy, pluje więcej, odrzuca pierś lub jest wybredne kilka godzin po zjedzeniu określonego pokarmu, spróbuj wyeliminować je na kilka dni, aby ocenić reakcję.

Alergie u dzieci karmionych piersią
Bardzo niewiele dzieci (2 do 3 na 100) jest rzeczywiście uczulonych na pokarmy w diecie ich matek. Najczęstszym sprawcą jest mleko krowie, następnie soja, orzeszki ziemne, jaja, pszenica i inne orzechy. Oprócz skrajnego niepokoju i płaczu dzieci, które mają prawdziwą alergię pokarmową, będą wykazywać inne objawy, w tym:

 • Sporadyczne lub częste wymioty
 • Luźne, wodniste (lub śluzowate) stolce, prawdopodobnie zabarwione krwią
 • Brak przyrostu masy ciała
 • Wyprysk, pokrzywka, świszczący oddech i/lub wydzielina z nosa lub duszność
 • Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może mieć alergię pokarmową , a zwłaszcza jeśli masz alergie w rodzinie, natychmiast porozmawiaj z lekarzem, ponieważ niektóre alergie mogą być bardzo poważne. W zależności od nasilenia reakcji prawdopodobnie zaleci wyeliminowanie potencjalnie problematycznego jedzenia na dwa do trzech tygodni, aby sprawdzić, czy to naprawdę winowajca.