Dieta Cukrzycowa

Kategoria:

49.00 

Ilość Dni: 7
Ilość posiłków w ciągu dnia:
5
Kaloryczność: 1600 kcal lub 2500 kcal
Możliwość powtarzania: Tak
Czas wysłania: do 12h
Plan dietetyczny zawiera:

📋  7-Dniowy Jadłospis
🛒  Lista Zakupów
📝  Wydruk na Lodówkę

Wyczyść

Czym jest dieta cukrzycowa?

Dieta cukrzycowa oznacza po prostu spożywanie w sowim codziennym jadłospisie najzdrowszych pokarmów w umiarkowanych ilościach i przestrzeganie regularnych posiłków. Dieta cukrzycowa to zdrowy plan żywieniowy, który jest naturalnie bogaty w składniki odżywcze i ma niską zawartość tłuszczu i kalorii. Kluczowymi elementami są owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. W rzeczywistości dieta cukrzycowa jest najlepszym planem żywieniowym dla większości osób, ponieważ wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale także na sylwetkę i samopoczucie.

Dieta cukrzycowa (w leczeniu cukrzycy typu 2) – Inaczej cukrzycy insulinoniezależnej

To rodzaj cukrzycy nabytej, występującej głównie u osób dorosłych. Obecnie jednak rośnie jej skala u dzieci, młodzieży i osób z otyłością. W organizmie dochodzi do zaburzenia przemiany węglowodanów, co często wiąże się z nabytą insulinoopornością.

Pomimo właściwego wydzielania insuliny przez organizm, nie jest on w stanie poradzić sobie z obniżeniem poziomu cukru we krwi po jedzeniu.

Wówczas dochodzi do podwyższenia poziomu cukru i rozpoznania:

 • stężenie glukozy we krwi na czczo: 100-125 mg/dl – wynik nieprawidłowy, stan przedcukrzycowy
 • stężenie glukozy > 126 mg/dl – cukrzyca

Cukrzyca typu 2, wiąże się z prowadzeniem niezdrowego trybu życia, dlatego właśnie główna profilaktyka opiera się na dobrze skomponowanym jadłospisie, prawidłowym sposobie odżywiania, zadbaniu o należną masę ciała oraz wprowadzeniu aktywności do codziennego życia!

 • Warto wiedzieć, jakie różnice w samopoczuciu powoduje cukrzyca?
 • Jak rozpoznać jej symptomy zwłaszcza, że może rozwijać się powoli, nie dając początkowo objawów?
 • Jakie są rodzaje cukrzycy?
 • Co w związku z tym jeść lub zmienić w obecnym żywieniu?

Co można jeść?

 1. Podstawą powinna być zdrowa, racjonalna, zróżnicowana dieta.
 2. Każdy posiłek, powinien być złożony z węglowodanów, białka i tłuszczu, aby spowolnić proces wchłaniania węglowodanów.
 3. Należy zadbać o dobre źródła białka pełnowartościowego, kwasów tłuszczowych omega 3, i węglowodanów złożonych o niskim ładunku glikemicznym, bogate w błonnik, które zapewnią stopniowe uwalnianie glukozy do krwi.
 4. Należy ograniczyć węglowodany proste, które zaburzają metabolizm.
 5. W diecie powinna zostać zwiększona ilość błonnika pokarmowego, która również opóźni wchłanianie węglowodanów i gwałtowny wzrost glukozy we krwi.

Dieta w sposób kompleksowy dostarczy Ci potrzebnych składników odżywczych, dbając przy tym o właściwą podaż kalorii, aby efektem było, nie tylko utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi, ale również redukcja nadprogramowych kilogramów! Cukrzyca, niemalże zawsze idzie w parze z nadwagą lub otyłością, więc dieta ma za zadanie połączyć efekty prozdrowotne z odchudzającymi.

Czy potrzebujesz jadłospisu dla cukrzyka?

Jeśli masz cukrzycę lub stan przedcukrzycowy, Twój lekarz prawdopodobnie zaleci wizytę u dietetyka w celu opracowania planu zdrowej diety. Plan pomoże Ci kontrolować poziom cukru (glukozy) we krwi, kontrolować wagę i kontrolować czynniki ryzyka chorób serca, takie jak wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom lipidów we krwi. Kiedy zjadasz nadprogramowe kalorie i tłuszcz, twoje ciało powoduje niepożądany wzrost poziomu cukru we krwi. Jeśli poziom cukru we krwi nie jest kontrolowany, może to prowadzić do poważnych problemów, takich jak: bardzo wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemia), który przy kontynuowaniu leczenia może prowadzić do długotrwałych powikłań, takich jak uszkodzenie nerwów, nerek i serca.

Możesz pomóc w utrzymaniu poziomu cukru we krwi w bezpiecznym zakresie, wybierając zdrową żywność i śledząc swoje nawyki żywieniowe.

U większości osób z cukrzycą typu 2 utrata masy ciała może również pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i zapewnia szereg innych korzyści zdrowotnych. Kiedy musisz schudnąć, dieta cukrzycowa to dobrze zorganizowany i pożywny sposób na bezpieczne osiągnięcie celu. Dieta cukrzycowa polega na regularnym spożywaniu trzech posiłków dziennie. Pomoże to lepiej wykorzystać insulinę wytwarzaną przez organizm lub otrzymywaną z leków. Zarejestrowany dietetyk może pomóc w dostosowaniu diety do celów zdrowotnych, gustów i stylu życia.