Dieta w Ciąży

Ilość Dni: 7
Ilość posiłków w ciągu dnia:
5
Kaloryczność: 1600 kcal lub 2500 kcal
Możliwość powtarzania: Tak
Czas wysłania: do 12h
Plan dietetyczny zawiera:

📋  7-Dniowy Jadłospis
🛒  Lista Zakupów
📝  Wydruk na Lodówkę

7,999.00 

dieta w ciąży jadłospis

Co znajdziesz w zamówionym planie żywieniowym?

7-Dniowy Jadłospis – Dieta w Ciąży

W jadłospisie znajdziesz sprawdzone przepisy na potrawy, które wskazane są przy ciąży. Wszystkie potrawy w planie żywieniowym są pyszne i polecane przez wielu klientów. Dzięki 7 dniowemu planu dietetycznemu nauczysz się sposobu żywienia, który będzie dostarczał wszystkie najlepsze wartości odżywcze dla Twojego dziecka.

Lista Zakupów

Lista zakupów na cały tydzień w jednym miejscu. 

Wydruk na Lodówkę

Skrót jadłospisu na jednej kartce a4 do powieszenia na lodówce.

Życzę miłego tygodnia z moim jadłospisem:
Dietetyk – Kamila Małucha

Dieta w Ciąży

Dieta w ciąży jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, kiedy kobieta spodziewa się dziecka. Spożywanie zrównoważonej i odżywczej diety w ciąży może przynieść korzyści zarówno matce, jak i dziecku w dłuższej perspektywie, dostarczając niezbędnych witamin i minerałów dla zdrowego rozwoju płodu. Dieta w ciąży powinna zawierać zdrowe węglowodany, chude białka, dużo owoców i warzyw, zdrowe tłuszcze, bogaty w wapń nabiał i kwasy tłuszczowe omega 3. Zaleca się również przyjmowanie witamin prenatalnych, aby zapewnić matkom wystarczającą ilość składników odżywczych potrzebnych do wzrostu. Dieta podczas ciąży może wydawać się czasem przytłaczająca, ale dzięki starannemu planowaniu i przygotowaniu można prowadzić zdrowy tryb życia, który przyniesie korzyści zarówno matce, jak i dziecku.

Czym jest Dieta w Ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz w najbliższym czasie potomstwo, znalazłaś się w odpowiednim miejscu! Podobno sposób, w jaki odżywia się przyszła mama, będzie miało wpływ na stan zdrowia kolejnych dwóch pokoleń 🙂

To, czym karmimy nasz organizm nie jest obojętne! Nawet więcej, jest kluczowe. Często dla kobiet, które będąc już w trakcie ciąży, postanawiają zmienić całkowicie swoje nawyki żywieniowe, wówczas może okazać się to bardzo trudne. Pod wpływem hormonów, zwłaszcza tych ciążowych, podejmowanie rozsądnych, kulinarnych decyzji jest dyskusyjne;) Dlatego właśnie zmiany i wprowadzenie zdrowych zasad żywieniowych, należy zacząć znacznie najszybciej.

Podczas rozwoju płodu ważne jest nie tylko to, czego nie jeść w czasie ciąży, ale także co pić. Oczywiście pierwszym składnikiem, który należy wykluczyć, jest alkohol w jakiejkolwiek postaci. Etanol łatwo przenika do krwi i jest transportowany do płodu przez pępowinę. Organizm dziecka nie może go metabolizować, więc jest to toksyna, która zatruwa organizm. Aby chronić dziecko przed szkodliwym działaniem alkoholu, powinnaś powstrzymać się od picia alkoholu przez całą ciążę.

Regularne spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży może prowadzić do płodowego zespołu alkoholowego (FAS), który charakteryzuje się niską masą urodzeniową, wadami twarzoczaszki, uszkodzeniem komórek nerwowych i opóźnieniem rozwoju. Oprócz alkoholu w czasie ciąży nie należy spożywać napojów gazowanych słodzonych cukrem. Są źródłem cukru, zawierają także sztuczne barwniki i konserwanty. Niektóre mogą również zawierać kofeinę i taurynę. Napój ten zwiększa stężenie glukozy w organizmie i nie dostarcza żadnych wartości odżywczych.

Dieta w ciąży to plan żywieniowy stworzony specjalnie dla przyszłych mam, który ma na celu dostarczenie odpowiednich składników odżywczych zarówno dla matki, jak i rozwijającego się dziecka. Okres ciąży wymaga zwiększonego zapotrzebowania na wiele składników odżywczych, dlatego dieta odgrywa kluczową rolę w zdrowym przebiegu ciąży oraz rozwoju dziecka.

Nasza Oferta:

 1. Kwas Folowy: Nasza dieta dostarcza odpowiednią ilość kwasu foliowego, który jest niezbędny dla rozwoju układu nerwowego u dziecka.

 2. Białko Wysokiej Jakości: Wprowadzamy zdrowe źródła białka, takie jak mięso, ryby, jaja, produkty mleczne oraz roślinne źródła białka, aby wspomóc rozwijający się organizm dziecka.

 3. Wapń i Witamina D: Zachęcamy do spożywania produktów bogatych w wapń i witaminę D, które są istotne dla rozwoju kości i zębów u dziecka.

 4. Błonnik Pokarmowy: Nasza dieta zawiera błonnik pokarmowy, który pomaga w zapobieganiu zaparciom, powszechnym dolegliwościom w ciąży.

 5. Witaminy i Minerały: Dostarczamy pełen zakres witamin i minerałów niezbędnych zarówno dla matki, jak i dziecka, takich jak żelazo, magnez i witamina C.

Korzyści Diety w Ciąży:

 • Zdrowy Rozwój Dziecka: Nasza dieta wspiera zdrowy rozwój dziecka, zapewniając mu niezbędne składniki odżywcze.

 • Zdrowa Masa Ciała: Pomaga w utrzymaniu zdrowej masy ciała matki i kontrolowaniu przyrostu masy ciała w ciąży.

 • Minimalizowanie Dolegliwości: Dieta może pomóc w zmniejszeniu niektórych dolegliwości ciążowych, takich jak nudności czy zaparcia.

 • Wsparcie dla Matki i Dziecka: Zapewnia wsparcie zarówno dla matki, jak i dziecka w tym ważnym okresie.

Jak liczone jest zapotrzebowanie kaloryczne w poszczególnych trymestrach ciąży?

Ważne jest, aby zrozumieć zasadę, że będąc w ciąży NIE MUSIMY JEŚĆ ZA DWOJE, LECZ JEŚĆ DLA DWOJGA! To, że wewnątrz rozwija się mały człowiek, nie wymaga jedzenia podwójnych ilości kalorii. Ustalenie zapotrzebowania określa się indywidualnie, w zależności od masy ciała i wzrostu kobiety. W pierwszym trymestrze, zapotrzebowanie się nie zmienia! W drugim wzrasta o ok 300-350 kcal. W trzecim trymestrze wzrasta o kolejne 400-475 kcal! Warto dodać, że jeśli przed zajściem w ciążę zmagałaś się z nadwagą, teraz warto kontrolować wagę, aby w ciąży nie przytyć zbyt wiele i wykorzystać, jak najwięcej zapasów tłuszczu!

Dieta dla przyszłej Mamy to nie tylko wzór planowania posiłków, pomysły na zdrowo zbilansowane posiłki, ale również gotowe wskazówki dla całej rodziny. Jeśli chodzi o prawidłowe kształtowanie nawyków.

Co jest ważne w jadłospisie podczas ciąży?

 • w pierwszej kolejności zdrowe, idealnie zbilansowane pod względem
  makroskładników posiłki.
 • pięć mniejszych posiłków (trzy główne i dwa mniejsze) w regularnych odstępach czasu, dla przyzwyczajenia organizmu do stałych dostaw pożywienia. Taki schemat doskonale reguluje metabolizm, bez magazynowania niepotrzebnego tłuszczu.
 • tylko zdrowe, pełnoziarniste produkty w postaci kasz, ziaren, roślinne
  nienasycone kwasy tłuszczowe najlepszej jakości, orzechy, drób, ryby, jajka,
  wszystko pełne witamin i minerałów.
 • eliminacja produktów przetworzonych, gotowych słodyczy, czy wyrobów cukierniczych, półproduktów, glutaminianu sodu, fast foodów, czy słonych przekąsek!
 • właściwie zbilansowane ilości błonnika, żelaza, magnezu i kwasu foliowego w
  odpowiednio wybranych produktach.
 • sezonowe warzywa i owoce to podstawa! Dlatego stanowią podstawę diety!
 • odpowiednie nawodnienie organizmu! Podstawa to 8 szklanek wody dziennie. Pijemy głównie niegazowaną wodę mineralną lub filtrowaną. Warto rozpoczynać dzień od lekko ciepłej, przegotowanej wody z cytryną na czczo. Taka woda pobudza wątrobę, metabolizm i pracę jelit, jak również będzie zapobiegać zaparciom oraz wspomagać usuwanie toksyn z organizmu!

Zobacz także inne diety w ofercie sklepu: Dieta Anemia i Dieta przy Hashimoto

Dieta w ciąży jadłospis​

Dieta w ciąży jadłospis

Ciąża może być czasem wielkiej radości, ale jest to też czas, w którym trzeba uważać na to, co i ile się je. Jadłospisy w ciąży są niezbędne dla przyszłych matek, aby zapewnić im wszystkie niezbędne minerały, witaminy i składniki odżywcze, a jednocześnie uniknąć chorób przenoszonych drogą pokarmową lub innych problemów zdrowotnych. Zdrowy jadłospis w ciąży powinien zawierać dużo chudego białka, świeże owoce i warzywa, pełne ziarna, niskotłuszczowy nabiał i zdrowe tłuszcze, takie jak orzechy i awokado. Kobiety w ciąży powinny także ograniczyć spożycie sodu, cukru i tłuszczu oraz unikać przetworzonej żywności. Dzięki solidnemu planowi żywieniowemu, który skupia się na zbilansowanej diecie zawierającej różnorodne produkty, przyszłe mamy mogą zadbać zarówno o zdrowie swoje, jak i swojego dziecka.

Dieta w ciąży aby nie przytyć​

Dieta w ciąży aby nie przytyć

Zdrowe odżywianie w czasie ciąży jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie kobieta może zrobić, aby zapewnić zdrowie sobie i swojemu dziecku. Stosowanie zbilansowanej diety nie tylko pomaga zaspokoić potrzeby żywieniowe matki i dziecka, ale także zapobiega niepotrzebnemu przyrostowi wagi, który może być trudny do zrzucenia po porodzie. Unikanie przetworzonych i słodzonych przekąsek, jedzenie dużej ilości owoców i warzyw oraz wybieranie chudych białek to jedne z najlepszych sposobów na zapewnienie, że Twoja dieta w czasie ciąży dostarczy Ci wszystkich witamin i minerałów, których potrzebuje Twoje ciało, a jednocześnie pozwoli utrzymać zdrową wagę. Mądre odżywianie się teraz zaprocentuje w późniejszym życiu!

Dieta w ciąży co jeść

Dieta w ciąży co jeść?

Ciąża to czas wielkich zmian w życiu kobiety, zwłaszcza jeśli chodzi o dietę. Ciąża zmienia rodzaje pokarmów potrzebnych dla optymalnego zdrowia, a także to, jak często i w jakich ilościach należy je spożywać. Jadłospis w ciąży może zawierać pełne składników odżywczych owoce i warzywa, chude białka, w tym ryby i drób, produkty mleczne i pełne ziarna. Jedzenie mniejszych posiłków częściej w ciągu dnia, w przeciwieństwie do rzadszych większych posiłków, jest ważne dla utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi, co pomaga zapobiegać cukrzycy ciążowej. Witaminy prenatalne mogą być również niezbędne w czasie ciąży, aby zapewnić zaspokojenie wszystkich potrzeb żywieniowych, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na wszelkie powszechne alergie pokarmowe lub nietolerancje, które mogą mieć wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Oprócz zdrowych nawyków żywieniowych, regularne ćwiczenia przez większość dni w tygodniu mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka w czasie ciąży.

Tabela najlepszych produktów w diecie w ciąży

Kategoria produktuProdukty zalecane
BiałkoDrób, ryby, jaja, chude mięso, tofu, soczewica, fasola, orzechy i nasiona
WarzywaBrokuły, brukselka, kalafior, cebula, czosnek, jarmuż, szpinak, sałata, pomidory, dynia, marchew, cukinia
OwoceTruskawki, maliny, jagody, jabłka, gruszki, pomarańcze, cytryny
ZbożaPełnoziarniste produkty zbożowe, kasza gryczana, ryż brązowy, płatki owsiane
Tłuszcze i olejeOlej kokosowy, oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy, orzechy
NabiałSer biały, jogurt naturalny, mleko (w niewielkich ilościach)
NapojeWoda, mleko, soki warzywne i owocowe

Dieta bogata w żelazo w ciąży jadłospis

Dieta podczas ciąży jest ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie matki i dziecka. Spożywanie pokarmów bogatych w żelazo jest integralną częścią właściwego planu posiłków w ciąży. Pokarmy bogate w żelazo są doskonałym źródłem składników odżywczych, takich jak witaminy A i C, białko, błonnik i inne minerały, które pomagają zarówno przyszłej mamie, jak i dziecku zdrowo rosnąć. Jadłospisy zawierające produkty o wysokiej zawartości żelaza zapewnią przyszłej mamie zrównoważoną ilość potrzebnych składników odżywczych. Dieta pełna żelaza pomaga budować komórki krwi, zapobiega anemii, zwiększa energię i poprawia płodność – wszystkie te czynniki są ważne dla zdrowej ciąży. Liczne owoce, warzywa, orzechy, drób i ryby są idealne do tworzenia pysznych posiłków z dużą ilością żelaza. Dzięki dobrze zaplanowanemu jadłospisowi z tych produktów przyszłe mamy mogą być pewne, że dostarczają sobie dużo tego ważnego składnika odżywczego podczas ciąży!

Najczęściej zadawane pytania przy diecie w ciąży

Jakie produkty powinny być w diecie kobiety w ciąży?

W diecie powinny znaleźć się produkty bogate w składniki odżywcze, takie jak białko, warzywa, owoce, zboża, tłuszcze i oleje, nabiał oraz napoje, w szczególności woda.

Czy powinienem unikać jakichkolwiek produktów w diecie w ciąży?

Należy unikać produktów, które mogą zaszkodzić rozwijającemu się dziecku, takich jak alkohol, kofeina, ryby wysokomorskie, mięso surowe lub niedogotowane, a także wędliny, które mogą zawierać szkodliwe dla płodu bakterie.

Czy potrzebuję suplementów w diecie w ciąży?

Niektóre kobiety w ciąży potrzebują suplementów, w szczególności kwasu foliowego, witaminy D oraz żelaza. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby ustalić odpowiednie dawki suplementów.

Czy mogę spożywać produkty mleczne w ciąży?

Tak, produkty mleczne są ważnym źródłem białka i wapnia, jednak należy zwracać uwagę na ilość spożywanych produktów mlecznych i unikać tłustych serów czy mleka krowiego, jeśli jesteś na nie uczulony/a.

Czy powinienem unikać węglowodanów w diecie w ciąży?

Nie, węglowodany są ważnym źródłem energii i nie powinny być całkowicie wykluczone z diety. Warto jednak wybierać produkty bogate w błonnik i unikać jedzenia na sucho.

Czy mogę prowadzić dietę wegetariańską lub wegańską w ciąży?

Tak, jednak dieta musi być odpowiednio zbilansowana i dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby uniknąć niedoborów składników odżywczych, takich jak białko, żelazo czy wapń.

5/5 - (1 vote)