Profesjonalna dieta na Twoją kieszeń!

Od czego zacząć dzień Sprawdź dlaczego warto jeść śniadania

DLACZEGO WARTO JEŚĆ ŚNIADANIA

Według statystyk, co piąty Polak nie jada śniadań. Inne pokazują, że coraz większy problem jest z jedzeniem pierwszego i drugiego śniadania wśród dzieci, zwłaszcza w wieku szkolnym. Przecież pierwszy posiłek po nocnym odpoczynku – powinien być najważniejszym punktem menu – daje energię, koncentrację i siłę. Więc pytanie o co chodzi, że ponad 20% ludzi tłumacząc się porannym pośpiechem, zastępuje je kawą, sokiem lub zupełnie niczym. Może to być przyczyna popularności usług dietetyków online.

Kiedy śpimy, nasz organizm zużywa zgromadzoną w ciągu dnia energię do wszelkich procesów życiowych. Po przebudzeniu, nie mamy już żadnych rezerw, wszystkie kalorie i substancje pokarmowe zostały wykorzystane na poczet poniesionych nocą strat. Ponadto po wstaniu poziom glukozy we krwi jest najniższy w ciągu doby. Zwiększa się nasz apetyt na cukier, co ma swoje fizjologiczne uzasadnienie przez uwalniane z podwzgórza hormony. Wszystkie osoby na dietach odchudzających nie muszą obawiać się mocno energetycznego śniadania, ponieważ nasz organizm od razu je odpowiednio wykorzysta.

Jesteśmy już tak skonstruowani, że bez porannego zastrzyku energii w postaci śniadania, nasz układ pokarmowy zacznie magazynować resztki, prowadząc do przemian metabolicznych, spalając mniej kalorii, co tylko zwiększa ryzyko nadwagi. Dlatego też ogromnym błędem jest pomijanie śniadań.

Kolejnym przykładem są osoby „głodzące się” w ciągu dnia, które w godzinach popołudniowych, wpadają w pułapkę niepohamowanego apetytu. A na domiar złego to apetyt na potrawy wysokokaloryczne z przeważającą ilością tłuszczów i cukrów. Mimo, że Ty czujesz po ciężkim dniu zadowolenie, Twoje napięcie znika, to w tym czasie organizm zostaje obciążony zbyt dużą ilością niewłaściwych kalorii, które odkłada w postaci tkanki tłuszczowej – w najmniej oczekiwanych miejscach (takich jak oponka wokół brzucha i cellulit).

Ale nie ma tego złego… Wierzę, że przy odrobinie chęci, znajdzie się czas na przygotowania śniadania dla siebie i rodziny.

ŚNIADANIE TO ZDROWY NAWYK

Wystarczy szybko wprowadzić zdrowe nawyki do diety, aby już po paru dniach poczuć różnicę. Śniadanie powinno się jeść do godziny po przebudzeniu. Szczególnie ważne regularne odżywianie jest przy dietach związanych z poprawą zdrowia jak dieta dla nadczynności tarczycy. Możemy wcześniej podarować naszej wątrobie prezent w postaci szklanki ciepłej wody z cytryną i miodem lub zaparzonego siemienia lnianego, które zadziałają od wewnątrz jak balsam. Właściwe śniadanie, powinno składać się z węglowodanów złożonych, które zapewnią powolny rozpad, trawienie i stopniowe podnoszenie poziomu glukozy we krwi, dając energię na wiele godzin.

Dlatego najlepszym śniadaniowym wyborem będą płatki zbożowe (nie mylić z czekoladowymi kuleczki zwanymi – płatki śniadaniowe), gruboziarniste pieczywo (pełnoziarniste w przeciwieństwie do pieczywa oczyszczonego, zawiera mnóstwo błonnika (unikaj niektórych produktów przy diecie Hashimoto) cennych minerałów jak magnez, cynk i przeciwutleniaczy działających przeciwnowotworowo). Należy uważać na pieczywo wieloziarniste, które jest pszennym wyrobem, często dla niepoznaki barwione karmelem.

Podczas śniadania sięgajmy po świeże, sezonowe warzywa. Jeśli decydujemy się na owoce to zalecałabym, aby były łączone z płatkami owsianymi, kaszami, czy jogurtem naturalnym. Sam owocowy sok to za mało. Również pamiętajmy o pełnowartościowym białku (jego źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego i komosa ryżowa) takie jak: twarogi, tłuste ryby, chuda wędlina). Wykorzystujmy także zdrowe tłuszcze jedno i wielonienasycone, przy czym uważajmy, aby śniadanie nie było zbyt tłuste, ponieważ to spowolni trawienie. Proszę uważać na stosowanie powyższych produktów, gdy stosujemy dietę żołądkową.

Moje sprawdzone połączenia na początek dnia:

  • Płatki owsiane + łyżka zmielonego siemienia lnianego + banan + dowolny owoc + kilka suszonym morel + łyżka miodu + cynamon
  • Ugotowana kasza jaglana + banan + dowolny owoc + kostka gorzkiej czekolady/łyżka kakao + łyżka miodu + 3 orzechy włoskie + cynamon
  • Jogurt naturalny + łyżka otrębów pszennych + 3 łyżki płatków owsianych + banan + kiwi + 3 rozdrobnione włoskie orzechy
  • Chleb pełnoziarnisty + rozdrobniony twaróg (półtłusty) + 2 łyżki jogurtu naturalnego + rzodkiewka + szczypiorek + ziarna słonecznika/sezam – można skomponować z wędzonym łososiem
  • Omlet z 3 białek, 1 żółtka + banan + cynamon + syrop klonowy lub domowe masło orzechowe do podania + maliny/borówki na koniec