Jak wybrać odpowiednią dietę – poradnik w pigułce

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ DIETĘ?

Jeśli podjąłeś decyzję o rozpoczęciu diety, to pierwszy krok masz już za sobą. Kolejnym, będzie solidna dawka wiedzy, aby nie zagubić się w gąszczu informacji i nie zrobić sobie krzywdy, poddając swoje ciało i organizm na eksperymentalne próby. Pomogę Ci znaleźć odpowiedzi, jak przygotować się do diety i sprawić by była efektowną inwestycją.

Przed Tobą specyficzny czas, kiedy musisz diametralnie pożegnać wszystkie swoje złe nawyki i przyzwyczajenia żywieniowe i poddać się zmianom, jakie Cię czekają. Nie traktuj nowego jadłospisu jak wyroku, tylko znajdź w tym szansę, żeby poczuć się lepiej, poprawić zdrowie i osiągnąć wymarzoną wagę.

Pierwszym podstawowym zadaniem jest zrozumieć dietę, dokładnie ustalić jej cel i realnie oszacować czas, jaki potrzebujemy na jego realizację.

Kolejnym priorytetem jest wkomponować nowy jadłospis w aktualny styl życia, aby nie było żadnych odstępstw od stosowanej diety. Najważniejsza jest uczciwość wobec samych siebie i regularność.

Niech przyświeca Ci myśl, że nic, co wartościowe w życiu, nie przychodzi łatwo, dlatego początkowe trudy wprowadzania nowych nawyków żywieniowych, czy nieznanych wcześniej produktów do jadłospisu – odbieraj, jako szansę.

ZANIM ZDECYDUJESZ SIĘ NA DIETĘ

Zanim udasz się do dietetyka w celu ustalenia planu kuracji i jadłospisu:

  • Nie testuj na swoim ciele nieznanych, niebezpiecznych „Diet z Internetu” czy „Głodówek”.
  • Nigdy nie sięgaj po sztuczne środki odchudzające, których celem jest jedynie wyszczuplenie Twojego portfela, nie mówiąc już o poważniejszych konsekwencjach dla Twojego zdrowia.
  • Nigdy nie obniżaj swojej minimalnej, dziennej kaloryczności poniżej 1200 kcal dla kobiet i 1600 kcal dla mężczyzn. Takie diety sprawią, że poczujesz się osłabiony i głodny, a Twoje ciało zamiast spalać nadmiar tłuszczu, przestawi się na tryb tworzenia zapasów na czarną godzinę.

Zanim przejdziesz do diety właściwej, zachowaj ostrożność podchodząc do wszelkich diet oczyszczających organizm. Usuwanie toksyn z organizmu powinno odbywać się stopniowo, poprzez odstawienie wszelkich trujących i chemicznych substancji, czyli rezygnacja z fast foodów, gotowych wysokoprzetworzonych dań, wędlin, potraw zawierających tłuszcze nasycone i trans, produktów typu instant, jak również alkoholu i kawy.

Właściwa dieta oczyszczająca, powinna być lekkostrawna, pełna warzyw, owoców, produktów zbożowych i fermentowanych produktów mlecznych. Ponadto nie zapominajmy o regularnych 5 posiłkach dziennie i zwiększeniu ilość płynów do 2-3 litrów.

Po takim przygotowaniu organizmu, poczujesz się lekko i zdrowo. Wtedy dopiero staniesz na drodze, w której rozpoczyna się proces, który możemy uznać za właściwą dietę…